Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Bytnara Rudego w Mielcu

forum

Dziś jest: czwartek, 28 marca 2024 r.

http://www.sp13.mielec.pl --> Home -> Interkl@sa

Hymn szkoły
Statuetka szkoły
Laureaci konkursów
Osiągnięcia sportowe
Projekty szkolne
Interkl@sa
Archiwum WWW SP13
Kilka słów o Mielcu

Technologia informacyjna w zarządzaniu szkołą

Szkoła Podstawowa nr 13 wchodzi od dwóch lat w skład Zespołu Szkół nr 2 w Mielcu wraz z Gimnazjum nr 4. Mówiąc więc o zarządzaniu Szkołą i wspomaganiu go technologią informatyczną należy mieć na myśli całość zarządzania Zespołem Szkół. Elementarnym narzędziem informatycznym, które wspomaga kierowanie i administrowanie szkołą, jest pakiet programów Microsoft Office. Zarówno dyrekcja (dyrektor i 3 wicedyrektorów) jak i wszyscy pracownicy obsługi korzystają z programów tego pakietu do sporządzania pism, opracowań i wielu dokumentów szkolnych (Word), generowania statystyk i zestawień oraz analizy wyników sprawdzianu i egzaminu (Excel), a także promocji szkoły (PowerPoint i Publisher). Powszechnym w kierowaniu szkołą jest też wykorzystanie technologii komunikacyjnych i to bardzo szeroko rozumianych. Szkoła posiada oczywiście własne konto pocztowe na serwerze urzędu miasta, a ponadto dyrektor oraz wicedyrektorzy swoje skrzynki na szkolnym serwerze pocztowym. Korzystamy na bieżąco z dostępnych platform internetowych: Podkarpackiego Kuratorium Oświaty (RSIO) oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie (Moodle i OBIEG), poprzez które wypełniamy on-line ankiety, kwestionariusze, uczestniczymy w szkoleniach na odległość, sporządzamy potrzebne do egzaminów bazy uczniów. Innymi istotnymi z punktu widzenia kierowania szkołą programami stosowanymi na co dzień są: Poradnik Dyrektora wykorzystywany głównie przez kadrową i dyrektora; Płatnik oraz Program "PŁACE" (rodzimej, mieleckiej firmy) stosowane w księgowości; ministerialny program SIO, który wymaga dwa razy w roku zaangażowania do zaktualizowania jego bazy całej administracji szkolnej. Od kilku już lat dyrektor wykorzystuje przy opracowywaniu arkusza organizacyjnego szkoły na kolejne lata szkolne Program Vulcan Arkusz Organizacyjny, a następnie na jego podstawie sporządzany jest tygodniowy rozkład zajęć w Programie Vulcan Plan Lekcji. Z tym programem nasza placówka wiąże swoją przyszłość w zakresie wspomagania i ułatwiania zarządzania i kierowania szkołą. Zakupiliśmy obecnie tzw. Złoty Pakiet Optivum firmy Vulcan, który obejmuje: Arkusz Organizacyjny, Plan Lekcji, Księgę Zastępstw, Sekretariat Uczniowski, Kadry, Księgowość oraz Płace. Wszystkie 11 komputerów szeroko pojętego systemu zarządzania szkołą tj.: 4 komputery dyrekcji, 2 księgowości, 1 w kadrach, 2 w sekretariatach uczniowskich, a także 2 w pokojach nauczycielskich zostały połączone we wspólnej sieci z wydzielonym stałym łączem internetowym 512 kb/s. Sieć ta działa z wykorzystaniem programu Windows Serwer 2003 R2 i jest administrowana przez średniej klasy serwer marki IBM. Takie rozwiązanie pozwala na określenie poziomów dostępu do konkretnych zasobów serwerowych poszczególnym użytkownikom i wykorzystywania przez nich danych przygotowanych przez inne osoby. To przedsięwzięcie, które w chwili obecnej jest na etapie konfigurowania uprawnień poszczególnym użytkownikom sieci i przygotowywaniem przez nich danych będących w ich kompetencjach, powinno bardzo ułatwić i uczynić o wiele bardziej efektywnym zarządzanie szkołą, czego pierwsze efekty już dają się odczuć.

<<- Powrót na stronę główną
aktualności - kontakt -