Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Bytnara Rudego w Mielcu

forum

Dziś jest: sobota, 27 kwietnia 2024 r.

http://www.sp13.mielec.pl --> Home -> Hymn szkoły

Hymn szkoły
Statuetka szkoły
Laureaci konkursów
Osiągnięcia sportowe
Projekty szkolne
Interkl@sa
Archiwum WWW SP13
Kilka słów o Mielcu

Hymn szkoły

Z chwilą nadania szkole imienia Jana Bytnara „Rudego” podjęliśmy decyzję, że utwór pt. „Hymn Drużyn Rudego” będzie hymnem naszej szkoły. Od tego momentu śpiewany jest na ważniejszych uroczystościach szkolnych.

HYMN DRUŻYN RUDEGO
  • Pod drużyny kochanej sztandarem
    Idziem w życie - harcerska wiara
    Złożyć z pracy Ojczyźnie ofiarę,
    A prowadzi nas imię Bytnara.

Więc czuwaj druhu - prawdzie służ,
    W wysiłku woli mocnym trwaj
    I przetrwaj każdą ze swych burz,
    By żył nasz ukochany kraj.

• Nie przeminie wspomnienie marcowe,
    Co się w mury wryło Arsenału,
    Co krzepiącym przebiło się słowem
    Przez czerń swastyk wśród ognia wystrzałów.

Nam przyszło tworzyć jasne dni
    Nauką, twardą pracą rąk,
    Spokojnie w przyszłość będziem szli,
    Aż świat w braterski złączym krąg.
 Hymn szkoły - nuty

„Hymn Drużyn Rudego” powstał w marcu 1956 roku. Słowa napisał Bolesław Leonhard, a muzykę Jacek Targosz. Utwór nawiązuje do wydarzeń II wojny światowej m.in. do bohaterskiej Akcji pod Arsenałem, w której z rąk gestapowców został odbity bohater wiersza - Jan Bytnar „Rudy”. Harcerze nie zawiedli Rudego. Zmarł jednak na skutek ran, skatowany przez gestapo podczas przesłuchań na Szucha. Miał wtedy zaledwie dwadzieścia dwa lata... Od harcerzy młodzi ludzie mogą się uczyć odwagi - pozwalającej przeciwstawić się panującemu złu, skromności i przyjaźni, samodyscypliny pomagającej w pracy nad sobą, a także wiele innych pozytywnych cech. Przede wszystkim patriotyzmu, który wypływa z każdego ich czynu i kieruje ich poczynaniami do ostatnich chwil. Ci młodzi ludzie, nieustannie walczą o nowy, lepszy świat, o wolną od nacjonalizmu i hitlerowskiego bestialstwa Polskę. To oni z uśmiechem na ustach i ze sztandarem w ręku potrafią pięknie umierać i pięknie żyć. Sztandar, na którym widnieje podobizna Jana Bytnara, jest świadkiem prawdy i wartości, a także przewodnikiem i nauczycielem młodego pokolenia niepodległej Ojczyzny.

<<- Powrót na stronę główną
aktualności - kontakt - forum