Tryb wyboru Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

Gimnazjum nr 4 w Mielcu

I . Zasady ogólne

1.     Wybory są powszechne  i dobrowolne czyli prawo wybierania ma każdy zainteresowany  uczeń  Gimnazjum nr 4.

2.     Nie mają prawa wybierania uczniowie , którzy otrzymali naganę wychowawcy lub Dyrektora w okresie odbywających się wyborów.

3.     Wybory są równe czyli uczniowie biorą udział w wyborach na równych zasadach.

4.     Wybory są bezpośrednie czyli uczniowie wybierają przewodniczącego SU bezpośrednio, głosować można tylko osobiście.

5.     Wybory odbywają się w tajnym głosowaniu (zasady ustalają samorządy klasowe)

6.     Wybory zarządza Dyrektor Gimnazjum Nr 4 na początku roku szkolnego wraz z określeniem terminu wysuwania kandydatur i terminem wyborów (nie później niż do 30 września)

7.     Kadencja przewodniczącego SU trwa jeden rok szkolny.

II. Zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego SU

1.Prawo do zgłoszenia kandydatów na przewodniczącego SU mają wszyscy uczniowie Gimnazjum Nr 4.

2.Zgłoszenie kandydata powinno być poparte podpisami co najmniej 15 uczniów.

3.   Kandydat na przewodniczącego musi spełniać następujące warunki:

3.1 musi posiadać wysoką kulturę osobistą oraz łatwość nawiązywania kontaktów z     rówieśnikami i osobami dorosłymi

3.2 musi mieć zgodę i poparcie wychowawcy oraz innych nauczycieli uczących w danej klasie

3.3 dodatkowo powinien:

- uzyskać średnią ocen co najmniej 3,75 na koniec poprzedniej klasy,

- musi posiadać co najmniej bardzo dobrą  ocenę z zachowania,

4.Kandydatów można zgłaszać w ciągu 9 dni od daty zarządzenia wydanego przez Dyrektora.

5.Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko, klasę, wiek oraz wykaz uczniów popierających zgłoszenie zawierający ich imiona, nazwiska, klasę oraz własnoręczny podpis

6.Poparcia można udzielić tylko jednemu kandydatowi.

III. Komisja wyborcza

1.     Szkolna Komisja Wyborcza liczy 6 osób, losowo wybranych przez Opiekunów Samorządu spośród kandydatów zaproponowanych przez każdą z klas( po jednym uczniu z klasy), w obecności przedstawicieli Samorządów Klasowych.

2.     Członkowie komisji wybierają spośród siebie przewodniczącego.

3.     Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwają Opiekunowie Samorządu oraz nauczyciele w poszczególnych klasach

IV. Karty do głosowania

1.     Na karcie do głosowania wymienia się w kolejności alfabetycznej nazwiska osób kandydujących do stanowiska przewodniczącego SU.

2.     Kartę do głosowania opatruje się pieczęcią szkoły.

3.     Karta może być zadrukowana tylko po jednej stronie.

V. Głosowanie

1.     Głosowanie odbywa się na dwóch wyznaczonych godzinach lekcyjnych, tak aby umożliwić udział wszystkim uczniom szkoły.

2.     Samorządy klasowe przeprowadzają wybory w swoich klasach

3.     Uczeń osobiście oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, przez postawienie z prawej strony jego nazwiska znaku „x”.

4.     W przypadku zaznaczenia większej liczby kandydatów głos uznaje się za nieważny.

VI Ogłoszenie wyników

1.     Wybrana komisja wyborcza po dokładnym przeliczeniu głosów ogłasza wyniki w ciągu 2 dni od terminu głosowania.

2.     Kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów zostaje mianowany przewodniczącym SU do ostatniego dnia roku szkolnego.

3.     Działalność swoją rozpoczyna w dniu ogłoszenia wyników

24 Kwietnia 2024
Światowy Dzień Ziemi
Aleksander, Aleksy, Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis, Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir

Jedyna różnica między mną a wariatem polega na tym, że ja nie jestem wariatem.