ﻁ 25 lat wolności

Społeczność uczniowska gimnazjum, grono pedagogiczne oraz nasz gość – Pan Arkadiusz Gałkowski - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Mielca uczcili Dzień Wolności w nieszablonowy sposób. Aby uświetnić obchody 25 rocznicy wolnych wyborów w naszej szkole został zrealizowany bardzo ciekawy projekt uczniowski pod piękną nazwą „Flagi wolności, truskawki radości”. W ramach projektu zrealizowano wśród uczniów klas trzecich cztery godziny lekcyjne poruszające problemy walki Polaków o wolną i demokratyczną Ojczyznę jako tzw. „Lekcje Wolności”. W realizację zajęć z młodzieżą włączył się rzeszowski oddział IPN. Kolejnym punktem projektu było przeprowadzenie Szkolnego Konkursu Wiedzy o Wolnej Polsce, w którym wzięła udział cała społeczność uczniowska naszego gimnazjum.

Punktem kulminacyjnym obchodów 25 rocznicy wolnych wyborów stała się uroczysta inscenizacja słowno- muzyczna, która przybliżyła nam tło dramatycznych a zarazem integrujących w niezwykły sposób społeczeństwo polskie wydarzeń historycznych tj. powstanie „Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego, Okrągły Stół i wreszcie 4 czerwca 1989 r.- częściowo wolne wybory. Młodzież recytowała piękne wiersze, którym towarzyszył przekaz multimedialny oraz wzruszające utwory muzyczne. Przywołano  słynne „Mury”, „Balladę o Janku Wiśniewskim” czy „Kocham Wolność”.  Nuty smutku przeplatały się z radosnymi brzmieniami, gdyż Święto Wolości to czas zwycięstwa demokracji i początku ogromnej zmiany, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Całości dopełniła prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze obrazy z historii Polski, które doprowadziły do wolności oraz sylwetki tych, którzy uwolnili nas od totalitaryzmu i ofiarowali nam demokrację. Następnie głos zabrał Pan Arkadiusz Gałkowski, który podzielił się ze zgromadzonymi osobistymi wspomnieniami o minionych czasach. Akademię przygotowali uczniowie klas: II b, III a, III b, III c .

Dodatkowym elementem, który uatrakcyjnił obchody rocznicowe było przyjście w tym dniu młodzieży naszej szkoły w koszulkach w barwach narodowych. Widzowie spektaklu patriotycznego zostali tak rozsadzeni, że tworzyli „żywą flagę” naszej Ojczyzny. Na zakończenie akademii zostali poproszeni o powstanie i pozowanie do wspólnego zdjęcia. W tym dniu podczas przerw między lekcjami na korytarzach szkolnych można było usłyszeć piosenki o Ojczyźnie, wolności.

Ciekawym pomysłem było włączenie się uczniów klas trzecich do akcji wykonania własnoręcznie biało- czerwonych kotylionów, które w dniu rocznicy były przypinane zarówno uczniom, jak i Dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz zaproszonym gościom. Zwieńczeniem akcji była degustacja słodkości w barwach narodowych, które zostały samodzielnie wykonane przez młodzież klas trzecich ( III A, III B, III E).Biało- czerwone ciasta, desery tj. bita śmietana z truskawkami, lody czy biszkopty z czerwoną galaretką z truskawkami były nagrodą ( coś dla duszy i ciała) dla uczniów, którzy wykazali się największą wiedzą z najnowszej historii Polski. Podsumowanie wyników konkursu , wspólna fotografia oraz degustacja deserów były finałem projektu „ Flagi wolności, truskawki radości”, które to działania w sposób nietuzinkowy, radosny i bardzo przyjazny uczniom pozwolił na uczczenie tej jakże ważnej dla Polaków rocznicy.

Opiekunami projektu byli nauczyciele: Joanna Grzebyk, Małgorzata Brach, Urszula Bar, Katarzyna Dąbek, Ewa Ziemba-Ząbek, Witold Targosz.

Dzisiaj jest: Piątek
3 Maja 2024
Święto Konstytucji 3 Maja
Aleksander, Antonina, Maria, Mariola,
Świętosława

Podstawową cechą natury człowieka jest gorące pragnienie tego, co nie jest mu dane.