ﻁ BĄDŹ MADRYM RODZICEM!
Zdalne nauczanie

PROJEKT EFS

Przydatne linki
BIP
bip
Translate
English French German Italian Portuguese Russian Spanish

 

BĄDŹ MADRYM RODZICEM!

Zawsze wiedziałam, że być rodzicem, to – wbrew pozorom – nie taka łatwa sprawa. Dla niektórych wejście w rolę matki czy ojca jest tak trudne, że uciekają przed podjęciem tych odpowiedzialnych zadań. Kiedy parę lat temu prowadziłam zajęcia w szkole rodzenia,

z ciekawością i radością obserwowałam, jak młodzi ludzie z beztroskich małżonków stawali się RODZICAMI, jak fantastycznie przymierzali się do udźwignięcia swoich nowych obowiązków. Bywało, że ich przykład mnie samej pomagał w codziennym byciu mamą, uczył, że można inaczej niż tylko „po mojemu”. Wówczas też nie do końca rozumiałam słowa starszych koleżanek: „małe dzieci – mały kłopot…” – dla mnie wszystkie tamte kłopoty były jednakowo duże. Po paru latach zrozumiałam. Ileż to razy błogosławiłam wówczas posiadaną wiedzę medyczną o rozwoju człowieka, wszystkie godziny spędzone na przeróżnych kursach nauczycielskich, dzięki którym wiedziałam cokolwiek o komunikacji, asertywności, rozwoju psychicznym dziecka w poszczególnych fazach życia             i mnóstwie innych ważnych spraw. Jak bardzo ta wiedza zdobywana z myślą

o uczniach przydawała się na co dzień w moim domu. Nieraz zastanawiałam się wówczas, jak trudno musi być tym rodzicom, którzy nie mieli możliwości uaktualnić swojej wiedzy, nikt nie podsunął im dobrej książki, zabrakło obok nich życzliwych, mądrych ludzi.

Dzisiejszy świat niestety nie ułatwia nam realizacji rodzicielskich zadań. Wyraźnie pokazały to wyniki badań przeprowadzonych jesienią zeszłego roku przez Fundację Kidprotect. Ujawniły one bardzo niski poziom kompetencji rodziców. Tylko 2% badanych otrzymało ocenę z „bycia rodzicem” bardzo dobrą. Aż 41% rodziców  mimo, że deklarowali chęć bycia dobrymi rodzicami, otrzymało ocenę mierną.

Te niskie oceny nie wynikają jednak ze złej woli rodziców, a raczej z braku wiedzy, kompetencji, nowych narzędzi i pomysłów, jak postępować           z będącymi pod naszą opieką dziećmi, dorastającymi w świecie, który i nam - dorosłym często tak trudno zrozumieć.

Przytoczone wcześniej  wyniki badań powinny być dla nas sygnałem, że oto nadszedł czas, by zmienić sposób reagowania, myślenia, inaczej bowiem może się zdarzyć,

że bezpowrotnie utracimy kontakt ze swoimi dziećmi. Mówi się, że „tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów”. Wychowując dzieci również popełniamy błędy, ale właśnie świadomość tego powinna być dla nas impulsem do stawania się  odpowiedzialnymi rodzicami. Taki rodzic potrafi przyznać się do błędu, ale jednocześnie zrobi wszystko, by rozwiać swoje wątpliwości kontynuując „eksperymentalną drogę tworzenia nowego człowieka” zwaną wychowaniem,  od zmiany samego siebie, poprzez  wysiłek poszukiwania wiedzy.

By pomóc rodzicom, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13 w Mielcu postanowili ponownie zorganizować „Konferencję dla Rodziców”. Do dziś żałuję, że wówczas (5 lat temu) mnie tam nie było.  Głosy tych, którzy skorzystali z tej oferty były jednoznaczne. Zachwycili ich prowadzący, którzy są praktykami z ogromnym doświadczeniem. Uczestnicy cieszyli się zdobytą wiedzą, tym, jak wiele zyskali oni sami, ich dzieci, rodziny. Oto kilka ich wypowiedzi:

(...)Konferencja obfitowała w doskonałe rady i napomnienia:

  • ·         poświęcaj czas dzieciom;
    • mów dziecku, że jest kochane, jedyne i niepowtarzalne;
    • okazuj dziecku uwagę i szacunek;
    • patrz dziecku prosto w oczy;
    • daj dziecku fundament w postaci silnej rodziny;

uświadamiając jednocześnie, że stosowanie ich w praktyce jest bardzo trudne. Niech żałują Ci, których ominęła ta wspaniała lekcja(...)

Elżbieta Wiącek

 

(...)Przesłanie, które można było odczytać: „Nigdy nie jest za późno na zmianę swojego postępowania wobec własnego dziecka. I nie ma większego znaczenia, czy dziecko ma sześć lat czy szesnaście, bo każde z nich potrzebuje miłości rodziców, stałego systemu wartości i jasno określonych granic.”(...).

 

Danuta Łakomska

 

Ta forma kształcenia rodziców powinna być szeroko rozpowszechniana, aby jak najwięcej rodziców mogło w niej uczestniczyć. Prowadzenie konferencji oceniam bardzo wysoko.

 

Barbara Wojciechowska

 

(...) Konferencja odpowiadała nie tylko na pytanie,   czego powinniśmy oczekiwać od dzieci, ale przypominała też co jesteśmy im winni. Codzienny pośpiech, pogoń za pieniądzem, nieustanny brak czasu – wszystko to nie sprzyja dobremu wychowaniu. Drogie zabawki, czy sprzęt komputerowy nie zastąpią kontaktów osobistych. Z wykładów wynikało jasno, że chcąc cieszyć się w przyszłości dobrze wychowanym dzieckiem, musimy teraz mieć dla niego czas. Udział w konferencji pomógł mi uporządkować dotychczasową wiedzę, utwierdził w tym  co robię dobrze, a co powinnam zmienić. Myślę, że każdy rodzic wyniósłby z tego typu konferencji konkretne uwagi dla siebie.

Wdzięczna jestem organizatorom za podjecie tak ważnego tematu (...).

Grażyna Kapinos

(...) Konferencja była ciekawa, bo przedstawiła liczne problemy wychowawcze i sposoby ich rozwiązania, które sprawdziły się w rodzinach samych wykładowców. Aktualność tematu potwierdziły przedstawione najnowsze wyniki badań z zakresu znaczenia rodziców w życiu dorastającej młodzieży. Mimo różnych idoli, dostępu do najnowszych zdobyczy techniki, matka i ojciec budzą najwięcej zaufania i są najwyższym autorytetem dla dzieci(...).

Lucyna Kostecka

 

Tym razem mam nadzieję, że będę mogła skorzystać z tej wyjątkowej oferty wraz ze wszystkimi rodzicami, którzy chcą poprawić swoje relacje z dziećmi, z tymi, którzy  czasem czują się trochę bezradni, ze starszymi i całkiem młodymi, z tymi wszystkimi, którzy chcą stawać się coraz lepszymi rodzicami. Jestem pewna, że każdy, kto postanowi poświęcić 1 DZIEŃ dla swoich dzieci, dla siebie i swojej rodziny, nie będzie żałował ani jednej spędzonej tam minuty. Organizatorzy czekają na zgłoszenia.

Barbara Tutro – mama, doradca rodzinny, nauczycielka

 

Jeżeli chcecie uczyć się, jak coraz lepiej wychowywać swoje dzieci:

Zespół Szkół nr 2 - Szkoła Podstawowa nr 13 w Mielcu ul. Łąkowa 6

zaprasza na KONFERENCJĘ DLA RODZICÓW - 

„Jak ustrzec dzieci przed ryzykownymi zachowaniami ?”

9 kwietnia 2011 r. 9:00 - 18:30 

Głównymi mówcami będą Magdalena i Wiesław Grabowscy, współautorzy książki

„Zanim  wybierzesz”

Koszt  dla uczestników wynosi 20 zł  (cena uwzględnia m.in. obiad oraz komplet notatek).

Dla obydwojga rodziców -  koszt – 30zł.
Uwaga! Zapisy prowadzi i informacji udziela  Sekretariat Uczniowski SP 13 tel. (17) 773 82 83

w godz. 8.00-15.00

 

 
Wirtualny spacer

Wirtualny spacer
po Gimnazjum nr 4
w Mielcu

 (kliknij)

Kontakt

Gimnazjum nr 4
w Mielcu

ul. Łąkowa 6,
39-303 Mielec
tel (0-17) 788 19 00
gim4@miasto.mielec.pl
gim4@ptc.pl
Szukaj w serwisie...

spum2012

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Kalendarium
Dzisiaj jest: Niedziela
5 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Irena, Ita, Pius, Teodor, Waldemar,
Zdzibor

Do końca roku zostało 241 dni.
Zodiak: Byk
Wschód słońca: 04:05
Zachód słońca: 18:56
Odwiedzin
Dziśiaj4
Wczoraj6
W tym tygodniu37
W tym miesiącu22
Wszystkie231464
Cytaty
Mężczyzna zakochuje się tak, jakby spadał ze schodów- to po prostu wypadek.
stat4u