Uczniowie pytają - wywiad z panem Adamem Burkiem -
Przewodniczącym Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 13 w Mielcu

1. Jako rodzic, jak pan ocenia sukces naszych uczniów?

Otrzymanie tej prestiżowej nagrody rozradowało z pewnością serca wszystkich rodziców uczniów naszej szkoły, a w szczególny sposób tych rodziców, których dzieci wraz z delegacją społeczności szkolnej odbierały w Warszawie z rąk Marszałka Sejmu statuetkę Interkl@sy. Kolejny raz uczniowie tej szkoły pokazali, że w ważnych momentach można na nich liczyć i nie zawiodą. Na osiągnięcie tak wspaniałego sukcesu składają się bardzo drobne kamyczki, które konsekwentnie wrzucane do jednego koszyka świadczą o jego ostatecznym kształcie. Kamyczki, to nie tylko przygotowywanie materiałów, które wymagane są przez regulamin Interkl@sy, ale to również czystość obiektu i terenu wokół szkoły, to zachowanie na lekcjach (nie tylko informatyki), to wreszcie wiele osób, które swój czas, swoje umiejętności poświęciły w przygotowaniu szkoły do uczestnictwa w tych  zawodach.

2. W jaki sposób Rada Rodziców przyczyniła się do sukcesu szkoły?

Rada Rodziców to bardzo młoda instytucja, to taka młodsza siostra Komitetu Rodzicielskiego. Ja mam to szczęście, że reprezentuje przedstawicieli rodziców w chwilach, kiedy na naszą szkołę spływają sukcesy. Ale tak naprawdę to do zbierania dzisiejszych laurów przyczynili się w bardzo dużym stopniu wszyscy ci rodzice, którzy działali od samego początku w Prezydium Komitetu Rodzicielskiego. Pragnę przypomnieć Pana Aleksandra Kopcia, Pana Fryderyka Kapinosa, Pana Janusza Cisło i tych, którzy w ostatnim okresie odeszli Panią Annę Brzdęk (mam nadzieje, że chwilowo), Pana Krzysztofa Sablika i wielu, wielu innych, których wkład pracy był naprawdę imponujący. W obecnym składzie Prezydium mamy Panie: Barbarę Bierzyńską, Dorotę Kapinos, Alicję Więcek, Zofię Bajger oraz Panów: Wiesława Wałka, Stanisława Malczyńskiego, Pawła Dudzika. Rada Rodziców zawsze była otwarta na współpracę z dyrekcją szkoły przy inwestycjach związanych z wiedzą informatyczną. Już pierwsze komputery, które pojawiły się w naszej szkole były zakupione miedzy innymi ze środków wypracowanych przez Prezydium Komitetu Rodzicielskiego. Następnie - pomoc w zorganizowaniu nowej pracowni komputerowej. Mam nadzieję, że nasi uczniowie nie poczytują tej nagrody jako wierzchołek góry lodowej i w dalszym ciągu będą prezentowali tak dobry poziom nie tylko na platformie informatycznej. Mówię to w kontekście dalszej współpracy Dyrekcji z Radą Rodziców, bo wszelka pomoc, która przyczynia się do takich sukcesów ze strony rodziców jest prawdziwą przyjemnością. Pragnę nadmienić, że jedną z ostatnich inicjatyw Rady Rodziców było przygotowanie kubków z logo szkoły, które były upominkami dla przedstawicieli 336 Szkoły Podstawowej w Warszawie.

3. Czy udało się panu sfilmować najciekawsze momenty z pobytu w Warszawie?

Jeśli chodzi o filmowanie, to jestem mówiąc językiem szkoły w "zerówce", ale chciałem w jak najwierniejszy sposób utrwalić te chwile, które sprawiły tyle radości całej społeczności szkolnej. Mam nadzieję, że ten materiał posłuży do stworzenia filmu dokumentalnego z pobytu w Warszawie. Chciałem sfilmować moment, który myślę, że powinien być przysłowiową kropką nad "i", to znaczy wręczenie statuetki Interkl@sy przez Pana Marszałka na ręce Pani Dyrektor, moment, na który wszyscy czekali , a jak się potem okazało to niektórzy czyhali. Mam tu na myśli dziennikarzy i fotoreporterów, którzy wyrośli przed okiem mojej kamery jak grzyby po deszczu.

Bardzo wzruszający był pobyt na grobie Patrona naszej szkoły Jana Bytnara ”Rudego”, którego prochy złożone są na Powązkach. W tym miejscu zachęcam wszystkich, którzy jadą do Warszawy, aby odwiedzili ten cmentarz, bo to piękny fragment naszej historii.

4. Czy Rada Rodziców przewiduje nagrodę dla szkoły za ten wspaniały sukces?

Na ostatnim posiedzeniu Prezydium Rady Rodziców omawialiśmy to wszystko, co wydarzyło się w ostatnim okresie w naszej szkole, a było to zaraz po wizycie komisji kwalifikacyjnej do nagrody Interkl@sy. Wówczas decyzją Prezydium zostały przyznane środki, które (już teraz mogę powiedzieć) zostaną przeznaczone na nagrodę. Pragniemy przekazać tę nagrodę przy najbliższej okazji, ale co to będzie - to niespodzianka.

5. Czy Rada Rodziców będzie nadal uczestniczyła w rozwoju społeczeństwa informacyjnego na terenie naszej szkoły?

Jeśli powiedziało się "A", to trzeba powiedzieć "B". Jeśli od początku popieramy ideę wzrostu poziomu nauczania informatyki, to mam nadzieję, że tak będzie w dalszym ciągu. Skład Rady Rodziców się zmienia, a wszystkie idee pozostają niezmienne. Wszystko to, co jest chlubą naszej szkoły, ale i to co jest bolesne, co dotyczy społeczności szkolnej jest zawsze bliskie wszystkim rodzicom, a my jako przedłużenie "głosu serca" matki czy ojca będziemy chcieli być zawsze tam, gdzie nas potrzebują.

Dziękujemy za rozmowę