Znak Jakości Interkl@sa

Znak Jakości Interkl@sa to ogólnopolska inicjatywa, której głównym celem jest promowanie szkół przygotowujących uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej.

W szkole ze Znakiem Jakości Interkl@sa:

        Uczniowie i nauczyciele wykorzystują komputery i sieć Internet do wyszukiwania, selekcjonowania i celowego wykorzystywania informacji.

        Biblioteka szkolna jest miejscem dostępu do Internetu oraz do multimedialnych źródeł informacji.

        Pokój nauczycielski jest miejscem, w którym nauczyciel może korzystać               z komputera zarówno w pracy własnej, jak i w przygotowaniu zajęć.

        Uczniowie uczestniczą w międzyszkolnych konkursach i olimpiadach, w których komputer i sieć Internet jest elementem zadań konkursowych lub ich rozwiązań.

        Uczniowie zaprojektowali, wykonali i prowadzą szkolną witrynę WWW.

        Pracownie komputerowe są wykorzystywane nie tylko w procesie nauczania poszczególnych przedmiotów, ale także w innych przedsięwzięciach – oczekiwanych przez społeczność lokalną.

Prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Znak Jakości Interkl@sa, potwierdza, że szkoła stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa informacyjnego.

Poparcie dla Znaku Jakości wyraziło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, które rozważa możliwość przyznawania specjalnych nagród dla nauczycieli – inicjatorów przygotowania szkoły do wyzwań przyszłości.

Do Kapituły Znaku Jakości „Interkl@sa” zaproszono wybitne osobistości polskiej kultury, nauki i polityki:

  1. Grażyna Staniszewska – Senator RP, b. przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, przewodnicząca kapituły
  2. Prof. Andrzej Blikle - informatyk, cukiernik
  3. Marek Borowski - lider SLD, marszałek Sejmu
  4. Prof. Peter A. Bruck - przewodniczący jury europejskiego konkursu multimedialnego "EuroPrix
  5. Krystyna Janda - aktorka
  6. Prof. Aleksander Łuczak - lider PSL, b. Minister Edukacji, członek KRRiT
  7. Prof. Jan Madey - informatyk, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego

8.      Kazimierz Marcinkiewicz – poseł Prawa i Sprawiedliwość, b. wiceminister Edukacji

9.      Czesław Niemen – twórca multimedialny, piosenkarz

10.   Prof. bp. Tadeusz Pieronek - rektor Papieskiej Akademii Teologicznej

11.    Prof. Aleksander Wolszczan - astronom, odkrywca układu planetarnego

12.   Prof. Andrzej Zoll - Rzecznik Praw Obywatelskich

 

Program Interkl@sa powstał w 1998r. z inicjatywy senator Grażyny Staniszewskiej, wówczas przewodniczącej sejmowej Komisji Edukacji, Nauki   Młodzieży. Wkrótce potem poparło go Ministerstwo Edukacji Narodowej, znaczące organizacje pozarządowe oraz wiele firm prywatnych. Patronat nad programem objęły: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio i Gazeta Wyborcza.

Program Interkl@sa zmierza do przygotowania młodego pokolenia Polaków do zbliżającej się wielkimi krokami epoki, w której umiejętność szybkiego dotarcia do odpowiedniej informacji decydowała będzie o sukcesie.

Dzięki tej inicjatywie, do której udało się przekonać wszystkie opcje polityczne do polskich szkół trafiło w ciągu ostatnich 3 lat ok. 70 000 komputerów. W roku 2001 pracownie otrzymały ostatnie gimnazja i szkoły średnie. Program zakłada wyposażenie wszystkich szkół średnich do końca 2003, a szkół podstawowych - do końca 2005r.

Interkl@sa przyciągnęła do naszego kraju program szkolenia nauczycieli w wykorzystywaniu komputerów na różnych przedmiotach, finansowany przez koncern INTEL we współpracy z MICROSOFT. W jego ramach, do końca 2002 roku szkoleniami ma szansę zostać objętych do 80 000 nauczycieli bez złotówki z naszych podatków. Można spodziewać się rozszerzenia szkoleń w przyszłym roku na kolejnych 120 000 nauczycieli. Polska jest IV krajem w Europie, w którym realizowany jest ten program.

Interkl@sa podpisała ze Związkiem Powiatów Polskich i światową firmą Cisco Systems porozumienie o utworzeniu 300 Lokalnych Akademii Informatycznych przy szkołach średnich, które będą oferowały kursy w najbardziej poszukiwanych zawodach informatycznych, zakończone światowymi certyfikatami. Do końca 2001 roku utworzono 90 takich Akademii oferujących różne moduły szkoleniowe.

Programem kieruje Zespół Zadaniowy pod kierownictwem senator Grażyny Staniszewskiej. W jego skład wchodzą koordynatorzy edukacji informatycznej, samorządowcy oraz przedstawiciele multimedialnych wydawnictw i firm informatycznych, ekspertami programu są wybitni polscy naukowcy.

Program Interkl@sa otrzymał od 2000 roku 7 nagród i wyróżnień. Grażyna Staniszewska otrzymała medal Polskiego Towarzystwa Informatycznego „za zasługi dla edukacji informatycznej w Polsce”.